NMB Technologies Corp. 2408NL-05W-B59-L00
2408NL-05W-B59-L00 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-05W-B59-L00
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-05W-B59-L00.pdf
Availability of 2408NL-05W-B59-L00
QUANTITY
2408NL-05W-B59-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-05W-B59-L00
Internal Part NumberEIS-2408NL-05W-B59-L00
RoHS Information2408NL-05W-B59-L00 Material
Series2408NL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow17.6 CFM (0.498m³/min)
Static Pressure0.162 in H2O (40.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise31.5 dB
Power (Watts)1.32W
RPM4400 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.055A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-05W-B59-L00
Related Links2408NL-05, 2408NL-05W-B59-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-05W-B59-L00 Details Description
Related parts for 2408NL-05W-B59-L00
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC DGTL AMP INTELLIGENT 72QFN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 M20 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
HDM 5SMPR 067F G datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.1A 20.4 MOHM datasheet.pdf