Pulse Electronics Corporation 241-5-10A21
241-5-10A21 picture photo
Mfg. Part Number
241-5-10A21
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
241-5-10A21.pdf
Availability of 241-5-10A21
QUANTITY
241-5-10A21 Order Process
Ship out your order
Specifications of 241-5-10A21
Internal Part NumberEIS-241-5-10A21
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis-Tran
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)10V
Current - Output (Max)1.2A
Center TapYes
Power - Max12 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension71.37mm L x 41.40mm W
Height - Seated (Max)35.05mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)241-5-10A21
Related Links241-5, 241-5-10A21 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
241-5-10A21 Details Description
Related parts for 241-5-10A21
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 34POS datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
OSC XO 148.35165MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 900MA 640 MOHM datasheet.pdf