Pulse Electronics Corporation 241-5-36A27
241-5-36A27 picture photo
Mfg. Part Number
241-5-36A27
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
241-5-36A27.pdf
Availability of 241-5-36A27
QUANTITY
241-5-36A27 Order Process
Ship out your order
Specifications of 241-5-36A27
Internal Part NumberEIS-241-5-36A27
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis-Tran
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)36V
Current - Output (Max)350mA
Center TapYes
Power - Max12 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension71.37mm L x 41.40mm W
Height - Seated (Max)35.05mm