Pulse Electronics Corporation 241-6-36A37
241-6-36A37 picture photo
Mfg. Part Number
241-6-36A37
Brief Description
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
241-6-36A37.pdf
Availability of 241-6-36A37
QUANTITY
241-6-36A37 Order Process
Ship out your order
Specifications of 241-6-36A37
Internal Part NumberEIS-241-6-36A37
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis-Tran
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)36V
Current - Output (Max)850mA
Center TapYes
Power - Max30 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension82.55mm L x 49.28mm W
Height - Seated (Max)42.93mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)241-6-36A37
Related Links241-6, 241-6-36A37 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
241-6-36A37 Details Description
Related parts for 241-6-36A37
IC 16-BIT 4-PORT BUS SW 48-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8WSON datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8-9BIT INVERT 24SO datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
SHELF FIXED 18X17.8X1.7" BE/GY datasheet.pdf
LED 3.2MM YLW TRANSP TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 63 V datasheet.pdf