Pulse Electronics Corporation 241-7-10A41
241-7-10A41 picture photo
Mfg. Part Number
241-7-10A41
Brief Description
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
241-7-10A41.pdf
Availability of 241-7-10A41
QUANTITY
241-7-10A41 Order Process
Ship out your order
Specifications of 241-7-10A41
Internal Part NumberEIS-241-7-10A41
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)10V
Current - Output (Max)5A
Center TapYes
Power - Max56 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension93.73mm L x 57.15mm W
Height - Seated (Max)45.97mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)241-7-10A41
Related Links241-7, 241-7-10A41 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
241-7-10A41 Details Description
Related parts for 241-7-10A41
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 500K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 250MA 0402 datasheet.pdf
GRIP QUICK CHANGE 1/2 X 1/4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW SOD323 datasheet.pdf