NMB Technologies Corp. 2410ML-04W-B39-E00
2410ML-04W-B39-E00 picture photo
Mfg. Part Number
2410ML-04W-B39-E00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
2410ML-04W-B39-E00.pdf
Availability of 2410ML-04W-B39-E00
QUANTITY
2410ML-04W-B39-E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2410ML-04W-B39-E00
Internal Part NumberEIS-2410ML-04W-B39-E00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information2410ML-04W-B39-E00 Material
Standard Package180
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2410ML
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow19.0 CFM (0.538m³/min)
Static Pressure0.161 in H2O (40.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise31 dB
Power (Watts)1.44W
RPM4000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.120A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2410ML-04W-B39-E00
Related Links2410ML-04, 2410ML-04W-B39-E00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2410ML-04W-B39-E00 Details Description
Related parts for 2410ML-04W-B39-E00
CARDEDGE HIPRO 50POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf