NMB Technologies Corp. 2410ML-04W-B49-E50
2410ML-04W-B49-E50 picture photo
Mfg. Part Number
2410ML-04W-B49-E50
Brief Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
2410ML-04W-B49-E50.pdf
Availability of 2410ML-04W-B49-E50
QUANTITY
2410ML-04W-B49-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2410ML-04W-B49-E50
Internal Part NumberEIS-2410ML-04W-B49-E50
RoHS Information2410ML-04W-B49-E50 Material
Series2410ML
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow21.5 CFM (0.609m³/min)
Static Pressure0.208 in H2O (51.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise33.5 dB
Power (Watts)2.04W
RPM4550 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.170A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2410ML-04W-B49-E50
Related Links2410ML-04, 2410ML-04W-B49-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2410ML-04W-B49-E50 Details Description
Related parts for 2410ML-04W-B49-E50
AC/DC CONVERTER 5V 350W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
AMPOWER HOUSING,PLUG,35 POS datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT DL TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
A4 MG 4.5KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf