NMB Technologies Corp. 2410ML-05W-B60-B00
2410ML-05W-B60-B00 picture photo
Mfg. Part Number
2410ML-05W-B60-B00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2410ML-05W-B60-B00.pdf
Availability of 2410ML-05W-B60-B00
QUANTITY
2410ML-05W-B60-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2410ML-05W-B60-B00
Internal Part NumberEIS-2410ML-05W-B60-B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information2410ML-05W-B60-B00 Material
Standard Package180
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2410ML
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow25.0 CFM (0.708m³/min)
Static Pressure0.293 in H2O (73.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise36 dB
Power (Watts)3.12W
RPM5300 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)
Current Rating0.130A
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2410ML-05W-B60-B00
Related Links2410ML-05, 2410ML-05W-B60-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2410ML-05W-B60-B00 Details Description
Related parts for 2410ML-05W-B60-B00
KIT ETCHING PCB ECONOMY W/PUMP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 17POS 1MM 5" datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
IC AUDIO PROC 2ADC/4DAC 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TOOL DF6A ACCESSORY datasheet.pdf
TERMINAL RT PIDG PEEK STRATO 20 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf