NMB Technologies Corp. 2410SB-04W-B59-B50
2410SB-04W-B59-B50 picture photo
Mfg. Part Number
2410SB-04W-B59-B50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
2410SB-04W-B59-B50.pdf
Availability of 2410SB-04W-B59-B50
QUANTITY
2410SB-04W-B59-B50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2410SB-04W-B59-B50
Internal Part NumberEIS-2410SB-04W-B59-B50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesComputer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package105
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2410SB
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow23.3 CFM (0.660m³/min)
Static Pressure0.253 in H2O (63.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise32 dB(A)
Power (Watts)1.80W
RPM4700 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.150A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2410SB-04W-B59-B50
Related Links2410SB-04, 2410SB-04W-B59-B50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2410SB-04W-B59-B50 Details Description
Related parts for 2410SB-04W-B59-B50
CAP CER 150PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 9.7UH N30 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf