| Internal Part Number | EIS-2410SFV7.00FM/125-2 | |
| Featured Product | 2410 Fast-Acting SMT Fuses | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Series | 2410 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 7A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2410 (6125 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A | |
| Melting I²t | 14.2 | |
| Approvals | UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.0094 Ohm | |