NMB Technologies Corp. 2412PS-10W-B30-B00
2412PS-10W-B30-B00 picture photo
Mfg. Part Number
2412PS-10W-B30-B00
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X30MM 100VAC WIRE
Datasheet Download
2412PS-10W-B30-B00.pdf
Availability of 2412PS-10W-B30-B00
QUANTITY
2412PS-10W-B30-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2412PS-10W-B30-B00
Internal Part NumberEIS-2412PS-10W-B30-B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
3D Model2412PS.stp2412PS.prt2412PS.sldprt2412PS.igs
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package75
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series2412PS
Voltage - Rated100VAC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H
Width30mm
Air Flow9.1 CFM (0.258m³/min)
Static Pressure0.090 in H2O (22.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise29 dB
Power (Watts)5.0W
RPM2600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.070A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePolycarbonate (PC), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2412PS-10W-B30-B00
Related Links2412PS-10, 2412PS-10W-B30-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2412PS-10W-B30-B00 Details Description
Related parts for 2412PS-10W-B30-B00
DIODE SCHOTTKY RF CA 15V SOT-23 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 5V 12" datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.09"L X 2.09"W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 5000' datasheet.pdf
D SUB MA SHELL 3W3 W/O CONTACT & datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf