CTS Electronic Components 2425-001-X5W0-502AA
2425-001-X5W0-502AA picture photo
Mfg. Part Number
2425-001-X5W0-502AA
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
FEED THRU CAP
Datasheet Download
2425-001-X5W0-502AA.pdf
Availability of 2425-001-X5W0-502AA
QUANTITY
2425-001-X5W0-502AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 2425-001-X5W0-502AA
Internal Part NumberEIS-2425-001-X5W0-502AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance5000pF
Voltage200V
Current-
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial, Bushing, 1 Turret Lead
Height (Max)-
Size / Dimension0.180" Dia x 0.359" L (4.57mm x 9.12mm)
Thread Size8-32
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2425-001-X5W0-502AA
Related Links2425-001-, 2425-001-X5W0-502AA Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
2425-001-X5W0-502AA Details Description
Related parts for 2425-001-X5W0-502AA
CONN 2MM FB PLUG 24POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC CODEC 24BIT 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 10MM datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 1200V TO-200AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf