Switchcraft Inc. 24282-31PG-300
24282-31PG-300 picture photo
Mfg. Part Number
24282-31PG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
24282-31PG-300.pdf
Availability of 24282-31PG-300
QUANTITY
24282-31PG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 24282-31PG-300
Internal Part NumberEIS-24282-31PG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMega-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24282-31PG-300
Related Links24282-3, 24282-31PG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
24282-31PG-300 Details Description
Related parts for 24282-31PG-300
PROBE W/READOUT 100MHZ X10 1.2M datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X72" A MED datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 34MM datasheet.pdf
IC LINEAR PA 2.4GHZ 11WLCSP datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 6POS datasheet.pdf