Switchcraft Inc. 24292-31PG-300
24292-31PG-300 picture photo
Mfg. Part Number
24292-31PG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
24292-31PG-300.pdf
Availability of 24292-31PG-300
QUANTITY
24292-31PG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 24292-31PG-300
Internal Part NumberEIS-24292-31PG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMega-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24292-31PG-300
Related Links24292-3, 24292-31PG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
24292-31PG-300 Details Description
Related parts for 24292-31PG-300
FIXED IND 4MH 1.75A 1.16 OHM TH datasheet.pdf
CONN GUIDE PIN CORNER 34/50POS datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf