CTS Electronic Components 2432-002-X5U0-502M
2432-002-X5U0-502M picture photo
Mfg. Part Number
2432-002-X5U0-502M
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
FEED THRU CAP
Datasheet Download
2432-002-X5U0-502M.pdf
Availability of 2432-002-X5U0-502M
QUANTITY
2432-002-X5U0-502M Order Process
Ship out your order
Specifications of 2432-002-X5U0-502M
Internal Part NumberEIS-2432-002-X5U0-502M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance5000pF
Voltage2kV
Current-
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseAxial, Bushing
Height (Max)-
Size / Dimension0.375" Dia x 0.875" L (9.52mm x 22.22mm)
Thread Size5/16-24
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2432-002-X5U0-502M
Related Links2432-002-, 2432-002-X5U0-502M Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
2432-002-X5U0-502M Details Description
Related parts for 2432-002-X5U0-502M
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DSUB MALE SCREW LOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf