Honeywell Sensing and Productivity Solutions 2450RC-79240055
2450RC-79240055 picture photo
Mfg. Part Number
2450RC-79240055
Manufacturer
Product Category
Temperature Regulators
Brief Description
CERAM AUTO RESET THERMOSTAT
Datasheet Download
2450RC-79240055.pdf
Availability of 2450RC-79240055
QUANTITY
2450RC-79240055 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2450RC-79240055
Internal Part NumberEIS-2450RC-79240055
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Regulators (Mechanical)
Series2450RC
Circuit-
Switching Temperature-
Reset Temperature-
Current Rating - AC10A (240V), 15A (120V)
Current Rating - DC-
Tolerance-
Switching Cycles100K
Termination StyleSolder Lugs
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2450RC-79240055
2450RC-79240055 Details Description
Related parts for 2450RC-79240055
IC REG LDO -5V 1.8A TO220-3 datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 2.8A I2PAK datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
P CLAMP 0.55" DIA BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf