CTS Electronic Components 2451-001-X5U0-102P
2451-001-X5U0-102P picture photo
Mfg. Part Number
2451-001-X5U0-102P
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
FEED THRU CAP
Datasheet Download
2451-001-X5U0-102P.pdf
Availability of 2451-001-X5U0-102P
QUANTITY
2451-001-X5U0-102P Order Process
Ship out your order
Specifications of 2451-001-X5U0-102P
Internal Part NumberEIS-2451-001-X5U0-102P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Voltage500V
Current20A
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseAxial, Discoidal - 1 Notched, 1 Missing Lead
Height (Max)-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.186" L (7.14mm x 4.72mm)
Thread Size-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2451-001-X5U0-102P
Related Links2451-001-, 2451-001-X5U0-102P Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
2451-001-X5U0-102P Details Description
Related parts for 2451-001-X5U0-102P
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 20CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf