| Internal Part Number | EIS-2482-001-X5U0-102M | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Filters | |
| Family | Feed Through Capacitors | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 1000pF | |
| Voltage | 300V | |
| Current | - | |
| DC Resistance (DCR) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Package / Case | Axial, Eyelet | |
| Height (Max) | - | |
| Size / Dimension | 0.220" Dia x 0.265" L (5.59mm x 6.73mm) | |