3M 249-930X-XX-2401
249-930X-XX-2401 picture photo
Mfg. Part Number
249-930X-XX-2401
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET BGA 49POS GOLD
Datasheet Download
249-930X-XX-2401.pdf
Availability of 249-930X-XX-2401
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
249-930X-XX-2401 Order Process
Ship out your order
Specifications of 249-930X-XX-2401
Internal Part NumberEIS-249-930X-XX-2401
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTextool Sockets
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesTextool™
Packaging-
TypeBGA
Number of Positions or Pins (Grid)49 (Verification Required)
Pitch - Mating0.039" (1.00mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - Mating-
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
Termination-
Pitch - Post-
Contact Finish - Post-
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - Post-
Housing Material-
Operating Temperature-
Termination Post Length-
Material Flammability Rating-
Current Rating-
Contact Resistance25 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)249-930X-XX-2401
Related Links249-930X, 249-930X-XX-2401 Datasheet, 3M Distributor
249-930X-XX-2401 Details Description
Related parts for 249-930X-XX-2401
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 025 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH SNAP 11A SPST-NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 20SO datasheet.pdf
.250 SGL TAB 1 HOLE FLAT TIN PLT datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf