Microchip Technology 24AA025E48T-I/OT
24AA025E48T-I/OT picture photo
Mfg. Part Number
24AA025E48T-I/OT
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-6
Datasheet Download
24AA025E48T-I/OT.pdf
Availability of 24AA025E48T-I/OT
QUANTITY
24AA025E48T-I/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of 24AA025E48T-I/OT
Internal Part NumberEIS-24AA025E48T-I/OT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 27/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial (with MAC Address)
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24AA025E48T-I/OT
Related Links24AA025E, 24AA025E48T-I/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
24AA025E48T-I/OT Details Description
Related parts for 24AA025E48T-I/OT
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DDR 512M 60BGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO204A datasheet.pdf