Microchip Technology 24AA04-I/ST
24AA04-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
24AA04-I/ST
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP
Datasheet Download
24AA04-I/ST.pdf
Availability of 24AA04-I/ST
QUANTITY
24AA04-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 24AA04-I/ST
Internal Part NumberEIS-24AA04-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014
PCN Assembly/OriginQualification Report Revsion 15/Oct/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (2 x 256 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24AA04-I/ST
Related Links24AA0, 24AA04-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
24AA04-I/ST Details Description
Related parts for 24AA04-I/ST
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W UMT5 datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES 330K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 780MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 48POS .050 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6.2UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf