Microchip Technology 24AA08T-I/MNY
24AA08T-I/MNY picture photo
Mfg. Part Number
24AA08T-I/MNY
Brief Description
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TDFN
Datasheet Download
24AA08T-I/MNY.pdf
Availability of 24AA08T-I/MNY
QUANTITY
24AA08T-I/MNY Order Process
Ship out your order
Specifications of 24AA08T-I/MNY
Internal Part NumberEIS-24AA08T-I/MNY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size8K (4 x 256 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24AA08T-I/MNY
Related Links24AA08, 24AA08T-I/MNY Datasheet, Microchip Technology Distributor
24AA08T-I/MNY Details Description
Related parts for 24AA08T-I/MNY
IC BUFFER HEX OP/DR N-INV 14DIP datasheet.pdf
LED 1 DIGIT ORANGE COMMON ANODE datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 12A DPAK datasheet.pdf
IC RCVR DIFF LVDS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
INSERT FGG.00.302. FOR 2LV datasheet.pdf
GDT 260V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf