Microchip Technology 24AA16T-E/MNY
24AA16T-E/MNY picture photo
Mfg. Part Number
24AA16T-E/MNY
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TDFN
Datasheet Download
24AA16T-E/MNY.pdf
Availability of 24AA16T-E/MNY
QUANTITY
24AA16T-E/MNY Order Process
Ship out your order
Specifications of 24AA16T-E/MNY
Internal Part NumberEIS-24AA16T-E/MNY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24AA16T-E/MNY
Related Links24AA16, 24AA16T-E/MNY Datasheet, Microchip Technology Distributor
24AA16T-E/MNY Details Description
Related parts for 24AA16T-E/MNY
RES SMD 1.27 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MICROBUMP datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER CTRLR 24-QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 DR RCPT 14CKT GW HF datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PAR30 LED LMP 3000K 32D 120V IN datasheet.pdf