Microchip Technology 24AA256T-E/MNY
24AA256T-E/MNY picture photo
Mfg. Part Number
24AA256T-E/MNY
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8TDFN
Datasheet Download
24AA256T-E/MNY.pdf
Availability of 24AA256T-E/MNY
QUANTITY
24AA256T-E/MNY Order Process
Ship out your order
Specifications of 24AA256T-E/MNY
Internal Part NumberEIS-24AA256T-E/MNY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24AA256T-E/MNY
Related Links24AA256, 24AA256T-E/MNY Datasheet, Microchip Technology Distributor
24AA256T-E/MNY Details Description
Related parts for 24AA256T-E/MNY
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
D-1744-01 datasheet.pdf
64 MB COMPACTFLASH CARD datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 27 OHM 9SIP datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 750MM X 250MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf