Microchip Technology 24C01CT-E/MC
24C01CT-E/MC picture photo
Mfg. Part Number
24C01CT-E/MC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DFN
Datasheet Download
24C01CT-E/MC.pdf
Availability of 24C01CT-E/MC
QUANTITY
24C01CT-E/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 24C01CT-E/MC
Internal Part NumberEIS-24C01CT-E/MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24C01CT-E/MC
Related Links24C01C, 24C01CT-E/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
24C01CT-E/MC Details Description
Related parts for 24C01CT-E/MC
IC ADC SNGL 12BIT 28PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SER 14-DFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 279MA 900 MOHM datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 44POS datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 9PR SHLD 300V datasheet.pdf