Microchip Technology 24LC024-E/MS
24LC024-E/MS picture photo
Mfg. Part Number
24LC024-E/MS
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP
Datasheet Download
24LC024-E/MS.pdf
Availability of 24LC024-E/MS
QUANTITY
24LC024-E/MS Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC024-E/MS
Internal Part NumberEIS-24LC024-E/MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC024-E/MS
Related Links24LC02, 24LC024-E/MS Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC024-E/MS Details Description
Related parts for 24LC024-E/MS
TVS ARRAY ESD 6 INPUT 30V 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
PCB ASSY AMPTRAC SENSOR 2PT U datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS FMALE,RA-MALE 20M datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
ATTENUATOR 18DB 50 OHM 0404 datasheet.pdf