Microchip Technology 24LC024T-I/MS
24LC024T-I/MS picture photo
Mfg. Part Number
24LC024T-I/MS
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP
Datasheet Download
24LC024T-I/MS.pdf
Availability of 24LC024T-I/MS
QUANTITY
24LC024T-I/MS Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC024T-I/MS
Internal Part NumberEIS-24LC024T-I/MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC024T-I/MS
Related Links24LC02, 24LC024T-I/MS Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC024T-I/MS Details Description
Related parts for 24LC024T-I/MS
RES 2.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 3.30 OHM 4W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS PCB 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 28 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A M25 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf