Microchip Technology 24LC02BHT-I/ST
24LC02BHT-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
24LC02BHT-I/ST
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP
Datasheet Download
24LC02BHT-I/ST.pdf
Availability of 24LC02BHT-I/ST
QUANTITY
24LC02BHT-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC02BHT-I/ST
Internal Part NumberEIS-24LC02BHT-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN Assembly/OriginQualification Report Revsion 15/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC02BHT-I/ST
Related Links24LC02B, 24LC02BHT-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC02BHT-I/ST Details Description
Related parts for 24LC02BHT-I/ST
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD HDR R/A NPEGS GOLD 7POS datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM NPN 792MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf