Microchip Technology 24LC02BT-E/ST
24LC02BT-E/ST picture photo
Mfg. Part Number
24LC02BT-E/ST
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP
Datasheet Download
24LC02BT-E/ST.pdf
Availability of 24LC02BT-E/ST
QUANTITY
24LC02BT-E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC02BT-E/ST
Internal Part NumberEIS-24LC02BT-E/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN Assembly/OriginQualification Report Revsion 15/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC02BT-E/ST
Related Links24LC02, 24LC02BT-E/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC02BT-E/ST Details Description
Related parts for 24LC02BT-E/ST
WRIST STRAP - HIGH LAND datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS FH .8MM BRD-BRD datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC AUDIO PROCESSOR DGTL 64-TQFP datasheet.pdf
RES 24K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf