Microchip Technology 24LC1026-E/P
24LC1026-E/P picture photo
Mfg. Part Number
24LC1026-E/P
Brief Description
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8DIP
Datasheet Download
24LC1026-E/P.pdf
Availability of 24LC1026-E/P
QUANTITY
24LC1026-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC1026-E/P
Internal Part NumberEIS-24LC1026-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification24AA1026,24LC1026,24FC1026 Datasheet Update 19/Jul/2013
Data Sheet Rev 20/Nov/2015
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Qualification Die Attach Film 28/Apr/2014
Assembly Site Transfer 16/Mar/2015
Assembly Site Add Rev 12/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC1026-E/P
Related Links24LC10, 24LC1026-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC1026-E/P Details Description
Related parts for 24LC1026-E/P
JUMPER-H1502TR/A2015Y/H1500TR 6" datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 15 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SGE-225-2-6100 01300C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO LNG HNG L datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC R-LOG datasheet.pdf