Microchip Technology 24LC16B/P
24LC16B/P picture photo
Mfg. Part Number
24LC16B/P
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP
Datasheet Download
24LC16B/P.pdf
Availability of 24LC16B/P
QUANTITY
24LC16B/P Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC16B/P
Internal Part NumberEIS-24LC16B/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 04/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC16B/P
Related Links24LC, 24LC16B/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC16B/P Details Description
Related parts for 24LC16B/P
RES SMD 39K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 16MM KEYCODE 008 datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf