Littelfuse 24LT260U
24LT260U picture photo
Mfg. Part Number
24LT260U
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 24V 2.60A STRAP
Datasheet Download
24LT260U.pdf
Availability of 24LT260U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
24LT260U Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LT260U
Internal Part NumberEIS-24LT260U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® LT
PackagingBulk
Voltage - Max24V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)2.6A
Current - Trip (It)5.2A
R Min/Max0.025 ~ 0.076 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LT260U
Related Links24LT, 24LT260U Datasheet, Littelfuse Distributor
24LT260U Details Description
Related parts for 24LT260U
RES SMD 53.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.5MM datasheet.pdf
IC NIMH CHARGER 16TSSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 11.43MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf