Littelfuse 24LT310U
24LT310U picture photo
Mfg. Part Number
24LT310U
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 24V 3.10A STRAP
Datasheet Download
24LT310U.pdf
Availability of 24LT310U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
24LT310U Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LT310U
Internal Part NumberEIS-24LT310U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® LT
PackagingBulk
Voltage - Max24V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)3.1A
Current - Trip (It)6A
R Min/Max0.018 ~ 0.055 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LT310U
Related Links24LT, 24LT310U Datasheet, Littelfuse Distributor
24LT310U Details Description
Related parts for 24LT310U
CONN HEADER 7POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 840MA 131.6 MOHM datasheet.pdf
THERMOSTAT 20 DEG C NC FASTON datasheet.pdf
DIGITAL HYGOMETER/PSYCHROMOTOR datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 5.28A 24 MOHM TH datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
ESTOP 225MM LIGHTED 24VDC datasheet.pdf