Littelfuse 24LT340U
24LT340U picture photo
Mfg. Part Number
24LT340U
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESET 3.40A 24V STRAP
Datasheet Download
24LT340U.pdf
Availability of 24LT340U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
24LT340U Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LT340U
Internal Part NumberEIS-24LT340U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® LT
PackagingBulk
Voltage - Max24V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)3.4A
Current - Trip (It)6.8A
R Min/Max0.016 ~ 0.050 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LT340U
Related Links24LT, 24LT340U Datasheet, Littelfuse Distributor
24LT340U Details Description
Related parts for 24LT340U
IC SYNC BUCK FET DRIVER 14-SOIC datasheet.pdf
IC MMIC AMP TWA GAAS 2-35GHZ datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS KIT datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 52POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IGBT 1200V 60A 534W TO247 datasheet.pdf