Microchip Technology 24VL014HT/ST
24VL014HT/ST picture photo
Mfg. Part Number
24VL014HT/ST
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP
Datasheet Download
24VL014HT/ST.pdf
Availability of 24VL014HT/ST
QUANTITY
24VL014HT/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 24VL014HT/ST
Internal Part NumberEIS-24VL014HT/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Report Revsion 15/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.5 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24VL014HT/ST
Related Links24VL01, 24VL014HT/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
24VL014HT/ST Details Description
Related parts for 24VL014HT/ST
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 24POS .156 R/A AU datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf