API Delevan 2500R-30G
2500R-30G picture photo
Mfg. Part Number
2500R-30G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.1MH 81MA 21 OHM TH
Datasheet Download
2500R-30G.pdf
Availability of 2500R-30G
QUANTITY
2500R-30G Order Process
Ship out your order
Specifications of 2500R-30G
Internal Part NumberEIS-2500R-30G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2500R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance1.1mH
Tolerance±2%
Current Rating81mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)21 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant2.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2500R-30G
Related Links2500, 2500R-30G Datasheet, API Delevan Distributor
2500R-30G Details Description
Related parts for 2500R-30G
MODULE POWER 40A 1200V SCR CC datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 7.5UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 22POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 50MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MMCX JACK datasheet.pdf
220 V PARTS KIT datasheet.pdf