API Delevan 2500R-38J
2500R-38J picture photo
Mfg. Part Number
2500R-38J
Brief Description
FIXED IND 1.6MH 74MA 26 OHM TH
Datasheet Download
2500R-38J.pdf
Availability of 2500R-38J
QUANTITY
2500R-38J Order Process
Ship out your order
Specifications of 2500R-38J
Internal Part NumberEIS-2500R-38J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Material - CoreIron
Inductance1.6mH
Tolerance±5%
Current Rating74mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)26 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant2.3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2500R-38J
Related Links2500, 2500R-38J Datasheet, API Delevan Distributor
2500R-38J Details Description
Related parts for 2500R-38J
CONN HEADER 40POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 12POS PCB TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
AUTOWIRE KIT 104 POS 25 X 25 datasheet.pdf