API Delevan 2500R-64J
2500R-64J picture photo
Mfg. Part Number
2500R-64J
Brief Description
FIXED IND 5.6MH 56MA 53 OHM TH
Datasheet Download
2500R-64J.pdf
Availability of 2500R-64J
QUANTITY
2500R-64J Order Process
Ship out your order
Specifications of 2500R-64J
Internal Part NumberEIS-2500R-64J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Material - CoreIron
Inductance5.6mH
Tolerance±5%
Current Rating56mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)53 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant1.25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2500R-64J
Related Links2500, 2500R-64J Datasheet, API Delevan Distributor
2500R-64J Details Description
Related parts for 2500R-64J
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 100UF 20% 4V 2312 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 97.6 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf