Rubycon 250BXC10MEFC10X16
250BXC10MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
250BXC10MEFC10X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250BXC10MEFC10X16.pdf
Availability of 250BXC10MEFC10X16
QUANTITY
250BXC10MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250BXC10MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-250BXC10MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current96mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250BXC10MEFC10X16
Related Links250BXC10, 250BXC10MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
250BXC10MEFC10X16 Details Description
Related parts for 250BXC10MEFC10X16
FIXED IND 5MH 50A 21 MOHM CHASS datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 900MA 560 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 4 IN 4K/0.1% datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
3.96 EP PLUG HSG 9P(YELLOW) datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf