Rubycon 250HXG470MEFCSN25X35
250HXG470MEFCSN25X35 picture photo
Mfg. Part Number
250HXG470MEFCSN25X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250HXG470MEFCSN25X35.pdf
Availability of 250HXG470MEFCSN25X35
QUANTITY
250HXG470MEFCSN25X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250HXG470MEFCSN25X35
Internal Part NumberEIS-250HXG470MEFCSN25X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHXG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250HXG470MEFCSN25X35
Related Links250HXG470M, 250HXG470MEFCSN25X35 Datasheet, Rubycon Distributor
250HXG470MEFCSN25X35 Details Description
Related parts for 250HXG470MEFCSN25X35
IC REG LDO 3.6V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
TOOL INSERTION 8CONTACT datasheet.pdf
CONN HEADER BTB 140POS VERT SMD datasheet.pdf
LCD DISPLAY 20 X 4 PLASTIC ENCL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf