Rubycon 250MXC1500MEFCSN35X50
250MXC1500MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
250MXC1500MEFCSN35X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250MXC1500MEFCSN35X50.pdf
Availability of 250MXC1500MEFCSN35X50
QUANTITY
250MXC1500MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250MXC1500MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-250MXC1500MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)