Rubycon 250MXC330MEFCSN25X30
250MXC330MEFCSN25X30 picture photo
Mfg. Part Number
250MXC330MEFCSN25X30
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250MXC330MEFCSN25X30.pdf
Availability of 250MXC330MEFCSN25X30
QUANTITY
250MXC330MEFCSN25X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250MXC330MEFCSN25X30
Internal Part NumberEIS-250MXC330MEFCSN25X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250MXC330MEFCSN25X30
Related Links250MXC330M, 250MXC330MEFCSN25X30 Datasheet, Rubycon Distributor
250MXC330MEFCSN25X30 Details Description
Related parts for 250MXC330MEFCSN25X30
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVSRY CIRC 3V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CABLE DUCT 40MMX60MM 2M datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
18+18 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS INLINE SKT RA datasheet.pdf