Rubycon 250MXG1500MEFCSN35X45
250MXG1500MEFCSN35X45 picture photo
Mfg. Part Number
250MXG1500MEFCSN35X45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250MXG1500MEFCSN35X45.pdf
Availability of 250MXG1500MEFCSN35X45
QUANTITY
250MXG1500MEFCSN35X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250MXG1500MEFCSN35X45
Internal Part NumberEIS-250MXG1500MEFCSN35X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250MXG1500MEFCSN35X45
Related Links250MXG1500, 250MXG1500MEFCSN35X45 Datasheet, Rubycon Distributor
250MXG1500MEFCSN35X45 Details Description
Related parts for 250MXG1500MEFCSN35X45
3 ROW VERTICAL RETENTIVE SHR datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 8POS datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 63MM datasheet.pdf
BLZP 5.00/15/270F SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 800MA 300 MOHM datasheet.pdf
SPECIAL ADAPTOR FOR EMC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf