Rubycon 250MXG470MEFCSN20X45
250MXG470MEFCSN20X45 picture photo
Mfg. Part Number
250MXG470MEFCSN20X45
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250MXG470MEFCSN20X45.pdf
Availability of 250MXG470MEFCSN20X45
QUANTITY
250MXG470MEFCSN20X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250MXG470MEFCSN20X45
Internal Part NumberEIS-250MXG470MEFCSN20X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250MXG470MEFCSN20X45
Related Links250MXG470M, 250MXG470MEFCSN20X45 Datasheet, Rubycon Distributor
250MXG470MEFCSN20X45 Details Description
Related parts for 250MXG470MEFCSN20X45
JUMPER-H1501TR/A2015W/H1501TR 3" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR VERT datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
TYPE4 SFTY LGHT CRTN AT 503MM QD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SRT datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf