Rubycon 250PK220MEFC18X35.5
250PK220MEFC18X35.5 picture photo
Mfg. Part Number
250PK220MEFC18X35.5
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250PK220MEFC18X35.5.pdf
Availability of 250PK220MEFC18X35.5
QUANTITY
250PK220MEFC18X35.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250PK220MEFC18X35.5
Internal Part NumberEIS-250PK220MEFC18X35.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current680mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250PK220MEFC18X35.5
Related Links250PK220M, 250PK220MEFC18X35.5 Datasheet, Rubycon Distributor
250PK220MEFC18X35.5 Details Description
Related parts for 250PK220MEFC18X35.5
DIE SET FIB OPT SC/FC RND CRIMP datasheet.pdf
TERM RING INSUL 22-18AWG #3/8 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 25A 3PHAS PNL MNT datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 19OUT 6'C datasheet.pdf
DL3 DLM3 METAL BACKSHELL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf