Johanson Technology Inc. 250R05L510FV4T
250R05L510FV4T picture photo
Mfg. Part Number
250R05L510FV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
250R05L510FV4T.pdf
Availability of 250R05L510FV4T
QUANTITY
250R05L510FV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 250R05L510FV4T
Internal Part NumberEIS-250R05L510FV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250R05L510FV4T
Related Links250R05L, 250R05L510FV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
250R05L510FV4T Details Description
Related parts for 250R05L510FV4T
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STR SOLDER PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 162 OHM 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
GDS A CRIMPING HEAD FC3 datasheet.pdf
MOD OPTIBOX CWDM 1CH 1471NM SC datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf