Littelfuse 250R080DR
250R080DR picture photo
Mfg. Part Number
250R080DR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETBL 60V/250V .080A RAD
Datasheet Download
250R080DR.pdf
Availability of 250R080DR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
250R080DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 250R080DR
Internal Part NumberEIS-250R080DR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 250R
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max250V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)80mA
Current - Trip (It)160mA
R Min/Max14.00 ~ 33.00 Ohm
Time to Trip3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250R080DR
Related Links250R, 250R080DR Datasheet, Littelfuse Distributor
250R080DR Details Description
Related parts for 250R080DR
CONN FFC VERT 36POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.5GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 10POS 3' datasheet.pdf
KEIL NXP LPC1850 EVAL BOARD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
47UF 25V 8X11.9 125C SMD datasheet.pdf