Littelfuse 250R080DR
250R080DR picture photo
Mfg. Part Number
250R080DR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETBL 60V/250V .080A RAD
Datasheet Download
250R080DR.pdf
Availability of 250R080DR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
250R080DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 250R080DR
Internal Part NumberEIS-250R080DR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 250R
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max250V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)80mA
Current - Trip (It)160mA
R Min/Max14.00 ~ 33.00 Ohm
Time to Trip3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250R080DR
Related Links250R, 250R080DR Datasheet, Littelfuse Distributor
250R080DR Details Description
Related parts for 250R080DR
INPUT MODULE DC 34MA 24VDC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 800MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT COMMERCIAL datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 60A POLARPAK datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FLTR 10A M5 datasheet.pdf