Rubycon 250USC1800MEFCSN35X50
250USC1800MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
250USC1800MEFCSN35X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250USC1800MEFCSN35X50.pdf
Availability of 250USC1800MEFCSN35X50
QUANTITY
250USC1800MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250USC1800MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-250USC1800MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.54A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250USC1800MEFCSN35X50
Related Links250USC1800, 250USC1800MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
250USC1800MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 250USC1800MEFCSN35X50
IDC CABLE - AKC40B/AE40G/APK40B datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PWR SUP BENCH PROG 0-20V 800W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP TRIM 2-26, 6-28PF 500V PNL M datasheet.pdf