Rubycon 250VXG220MEFCSN22X25
250VXG220MEFCSN22X25 picture photo
Mfg. Part Number
250VXG220MEFCSN22X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250VXG220MEFCSN22X25.pdf
Availability of 250VXG220MEFCSN22X25
QUANTITY
250VXG220MEFCSN22X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250VXG220MEFCSN22X25
Internal Part NumberEIS-250VXG220MEFCSN22X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250VXG220MEFCSN22X25
Related Links250VXG220M, 250VXG220MEFCSN22X25 Datasheet, Rubycon Distributor
250VXG220MEFCSN22X25 Details Description
Related parts for 250VXG220MEFCSN22X25
CONN FPC BOTTOM 44POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.09K OHM 1% 30W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC4266A-4 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO213AB datasheet.pdf
Connector Receptacle USB mini B 5 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf